Tańce Swingowe

Lindy Hop

taniec swingowy, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Kolebką popularnego „lindy” jest nowojorski Harlem. Taniec ten rozwijał się wraz z muzyką tamtych czasów, czyli jazzem. Lindy Hop przeżywał apogeum popularności w latach  30’tych i 40’tych ubiegłego stulecia. Swą wyjątkowość zawdzięcza łączeniu stylów tańca solowego i partnerskiego, a także olbrzymim możliwościom improwizacji. Lindy nigdy nie zatańczy się tak samo, a figury czasem „same się robią”. Sukces tego tańca to nie tylko dowolność i swoboda, ale także społeczny i towarzyski charakter. W Stanach w momencie największej popularności tańczyli go niemal wszyscy!

Lindy Hop był modą, która niestety przeminęła. Ten wspaniały taniec swingowy zniknął ze świadomości tancerzy na kilkadziesiąt lat. Powrócił dopiero w latach 80’tych, a obecnie można mówić o trzech źródła „odrodzenia Lindy” – szwedzkim, brytyjskim i amerykańskim. Lindy Hop został odkopany z popiołów i z roku na rok stawał się coraz popularniejszy, a obecnie tańczony jest niemal w każdym zakątku świata.

Collegiate Shag

czyli jeden z tańców z rodziny swingowych, tańczony do szybszej muzyki (zazwyczaj do tempa ponad 185 bpm). Wykształcił się w latach 20 i 30 poprzedniego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Na miejsce jego narodzin wskazuje się Karolinę Północną i Południową, chociaż są i tacy, którzy początki shaga widzą w Nowym Orleanie. W latach 40 taniec ten rozprzestrzenił się po całych Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak wiele innych tańców swingowych określany jest mianem „ulicznego”. Oznacza to, że nie był „wymyślony” w żadnej szkole tańca, nikt go nie uczył ani nie starał się okiełznać. W drugiej połowie XX wieku zapomniany, kilkanaście lat temu powrócił na światowe parkiety i jest tańczony do dziś. Collegiate Shag w Polsce jest obecny od 2014 roku, we Wrocławiu zaś zaledwie od 2 lat.

Balboa